Dişi Köpekler Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Köpeklerde Kısırlaştırma

Merhaba pati dostum. Hoş geldin. 

Köpek Kısırlaştırma Nedir ? Köpeklerde Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

Kısırlaştırma yani ovario-hysterectomie operasyonu özellikle kızgınlık dönemindeki istemediğimiz davranışların ortadan kalkması için yapılan bir ameliyattır. Sık sık işeme, hırçınlık, agresiflik, saldırgan tavırlar, köpek eğitimine engel olması, vajinal akıntı, başı boş hayvanlarla çiftleşme ve buna bağlı güç doğumlar kısırlaştırılan köpeklerde görülmez.Ayrıca genital kanal enfeksiyonlarından yani rahim iltihaplarından ve meme tümörlerinden de korumak maksadıyla köpeklerde kısırlaştırma işlemi yapılır.

köpeklerde kısırlaştırma


Pati dostum, köpeğini kısırlaştırmaya karar verdiysen bunun için en uygun zamanı da bilmen gerekir. Çünkü operasyon sonrası komplikasyonları en aza indirebileceğimiz dönemler mevcuttur. Söylediğim zaman diliminde kısırlaştırma işlemi yaparsan bu köpeğinin sağlığı için en iyisi olacaktır.

Köpeklerde Kısırlaştırma Ne Zaman Yapılır?

Dostum her köpek aynı zaman dilimi içerisinde kısırlaştırılmaz. Büyük köpek ırkları küçük köpek ırklarından, safkan ırk köpekler melezlerden ve evde bakılan köpeklerden daha geç sexual olgunluğa erişir. Bu sebeple kızgınlık süreleri de değişir.

Köpeğinin Kızgınlığa Geldiğini Nasıl Anlarsın?

Peki Sen, köpeğinin cinsel olgunluk çağına geldiğini nasıl anlayacaksın. Şöyle: Köpeğini kendi ırkının erişkinleri ile kıyaslayarak. Şayet köpeğin kendi ırkının erişkinlerinin boyuna ve kilosuna geldiyse ya da yaklaştıysa 2-3 ay sonrasında ilk kızgınlığını gösterecek demektir. 

Bizim için ilk kızgınlığı göstermesi çok önemli. Çünkü ilk kızgınlık geçirildikten 3 ay sonra yapılan kısırlaştırma işlemlerinde köpeğinin yumurtalıkları inaktif pozisyonda ve de genital bölgeye kan akışı minimal düzeydedir. Bu ne demektir? Bu köpeğinin kısırlaştırılması için en uygun zaman demektir.

Yani yavru köpeğin ilk kızgınlığı geçirsin, 3 ay bekle ve sonra kısırlaştır. 

Pati dostum, pubertas dediğimiz sexual olgunluk çağını beklemeden de kısırlaştırma işlemi yapılabilir. Bu şekilde yapılan operasyonlar en kolayıdır. Fakat bu köpeğinin obesite, idrar tutamama ve vulva atrofisinden korumaz. O yüzden söylediğim şekilde kısırlaştırma yaptırmanı tavsiye ederim.

Yalancı Gebelikte Ve Emzirme Döneminde Kısırlaştırma Yapılır Mı?

Bir de bana şöyle bir soru da sormaktasınız. Yalancı gebelik gösteren ya da yavrularına bakan anne köpek kısırlaştırılır mı?

Yalancı gebelik semptomları gösteren ya da anne olan köpek kısırlaştırılmaz. Yani yalancı gebelik semptomlarının ortadan kalkması ve annenin emzirme döneminin bitmesi gerekir. Yoksa ileride problemler çıkar.

Pati dostum, yavru köpeğinin sağlığı için bilgiler vermekteyim. Bu bilgilerin tüm pati dostlarına ulaşması için videomu paylaşmayı unutma:) Kendine çok iyi bak. Hoşça kal. 

Veteriner Hekim Abdullah ŞAH

Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar