Köpek Sahibini Neden Yalar?

Köpekler Sahiplerini Neden Yalarlar?

Pati dostum. Hoş geldin. Muhtemelen yavru ya da erişkin bir köpeğe sahipsin ve köpeğin seni bulduğu her fırsatta yalıyor. Yüzünde biriken salya miktarı o kadar çok ki nasıl azaltabilirsin bunu merak ediyorsun. Seni gerçekten çok iyi anlıyorum. Çünkü çok salyalı bir hayatın zorluğunu bilirim. Yalanma davranışı ile bize neyi anlatır.  Bu davranış neyden ileri gelir bunları konuşacağız. Çünkü köpeğinin kafasını okşadığında, havaya atıp oyunlar oynadığında ya da bir kır yürüyüşünden dönüşte omzuna alıp sohbete koyulduğunda yalamaya çalıştığını görürsün. Ve bu davranıştan da hiç vaz geçiremezsin.

Bu durum her şeyi aşırı derece de merak ettiklerinden mi? İlgi istediklerinden mi yoksa sevgi gösterisinden mi ileri gelir. Yoksa hepsi de olabilir mi? 

Köpeklerin Sahibini Yalama Nedenleri:

Köpeklerin davranışları üzerine yapılan bir çok araştırmada düşündüklerinin hepsi de var aslında. Sevimli, tatlı ve yaramaz köpeğin seni sevgisinden, alışkanlığından, can sıkıntısından, dikkat arayışından, iç güdülerinden, iletişim kurmak istemesinden, araştırmacı yönlerinin ağır basmasından ya da tadının ona lezzetli gelmesinden yalayabilir. . Bunların hepsi doğrudur?

Köpeğin Senin Ağız Çevreni Yalayarak Seni Kusturmak İstiyor Olabilir mi?

Bunların haricinde bir şey daha var.  Çoğu kişinin bilmediği hatta duyduğunda çok garipseyeceği bir şey. Köpeğin seni kusturmak istediği için de yalıyor olabilir mi? Yanlış duymadın evet. Köpeğin ağız çevresini yalamak istemesindeki bir neden de aslında senin kusmanı istemesinden olabilir mi?


Bu görmüş olduğun kitabın yazarı Alexandra Horowitz. Köpeklerin zihin dünyası anlamak için ömrünü adamış bir bilim insanı. Köpek Biliş Laboratuarınında başkanı. Köpekler neden her şeyi koklar? , Neden her şeyi yalamak ister ? Acaba köpek olmak nasıl bir şeydir ? gibi sorulara cevap bulabilmek için uzuuun bir yolculuğa çıkar , ve onları en iyi anlamanın yolunun atalarına gitmek olduğuna karar verir..  onların atalarını bulmak için vahşi doğaya gider ve ufak tefek görünse de bir antilop'u tek başına devirebilecek güce sahip leş yemeyi seven çakalları, oldukça hızlı koşan, özellikle gece avlanmayı çok seven ve kurnaz yapıları ile bilinen tilkileri, yabani köpekleri ve asla esareti kabul etmeyen, özgürlüğüne düşkün, yaradılışları gereği evcilleştirilmesi imkansıza yakın olan kurtları incelemeye başlar.. Özellikle anne kurdun diğer kurtlarla beraber avlansa da yavrusunun inine başka hiç bir kurdu götürmediğini yani inine yalnız gittiğini ve anne kurdun ağız çevresinin yavruları tarafından yalandığını fark eder.

Bir müddet sonra anne kurt kusar ve yavrularda bu kusmuğu yiyerek yaşamlarını devam ettirir. 

Alexandra bu keşfiyle köpeğinin seni yalamak istemesindeki nedenlere bir yenisini daha eklemiş oldu? Sahi sen en köpeğinin seni kusturmak için yaladığını hiç düşünmüş müydün?


Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar