Köpekler Neden Sürekli Yalanırlar?

Köpeklerde Aşırı Yalanma Nedenleri

Merhaba pati dostum, hoş geldin. Bir önceki videomda köpeklerin sahibini neden yalamak istediğinden bahsetmiştim. Bugünkü videomda ise köpeğinin kendisini aşırı derece de yalamasına neden olan faktörleri birlikte değerlendirmek istiyorum. Çünkü köpeğinin sürekli yalanması hastalıktır ve bu durum kendisine zarar verir.. Yolunda gitmeyen bir durumun işaretidir. Sen çok iyi bir gözlemci olup erken bir şekilde bu durumu fark edersen belki de hastalığı ilerlemeden hızlı bir şekilde çözüme kavuşursun. O yüzden köpekler neden sürekli yalanırlar? adlı çalışmamı lütfen iyi bir şekilde dinle.1-Köpeklerde Obsesif Kompülsif Bozukluklara Bağlı Sürekli Yalanma Davranışı

Okb dediğimiz opresif kompülsif bozukluklar : takıntılı ve sürekli tekrar eden davranışları ifade etmek için kullanılır. Çoğu köpek dostunun önemsemediği , gözden kaçırdığı bir durumdur bu. Şayet köpeğin sürekli aynı bölgeyi yalıyor ve takıntı haline getirdiyse psikolojik bir rahatsızlığı olduğu anlamına gelir. Buna neden olan faktör genellikle stres ve kaygıdır. Köpeğinle senin aranda sıkı bir bağ gelişmemişse bu tür takıntılı davranışla karşılaşman mümkündür. Bu durumlarda Ona karşı ilginizi artırın ve güven duygusunun gelişmesini sağlayın. Şayet aşılamazsa psikojenik ilaçlarda tedaviye yardımcı olmak gerekir.

köpeklerde-yalanma


2- Köpeklerde Allerjilere Bağlı Sürekli Yalanma Davranışı

Köpeğin bir şeyi yediğinde, içtiğinde ya da çevredeki herhangi yabancı bir maddeyi kokladığında sürekli yalanma davranışı sergileyebilir. Bu yalanma davranışı sürekli aynı gıdanın yenmesinin ardından çıkıyorsa o maddeye karşı dikkatli olmak gerekir.

Allerjiler tespiti ve çözümü zor olan durumlardır. 

3-Köpeklerde Manarlara Bağlı Sürekli Yalanma Davranışı

Dostum, mantarlar genellikle 3 şeye bağlı ortaya çıkar. Karanlık ortam + Nem + Stres. Şayet köpeğinin kulubesi ya da baktığın yer karanlık ve nemli bir ortamsa güneş alan bir yerde bakmanı tavsiye ederim. Güneş alan açık, havadar yerler mantar oluşumunu azaltır.  Yine stresin mantarı tetiklediği bir gerçektir. O yüzden bakım ve besleme konularını uzmanlarından öğrenmen gerekir.. Örneğin yüksek enerjili bir köpeğe sahipsin ve mamasını da ona göre veriyorsun. Fakat oynamasına ya da enerjisini atmasına imkan tanımıyorsun. Enerjisini atamayan ve kulübesine hapsolmuş bu yavrucakta yüksek enerjili mama bile stres kaynağı olabilir. 

4-Köpeklerde Parazitlere Bağlı Sürekli Yalanma Davranışı

Paraziter uygulamaları yapılmayan köpeklerde iç ve dış parazitlerden kaynaklı sürekli yalanma davranışını görürsün.  Bit, pire ya da kene gibi dış parazitlerin ya da iç parazitlerinin oluşturduğu gastrointestinal dediğimiz mide barsak problemlerine bağlı kaşıntılar da köpeğinin kendisini aşırı yalamasına neden olacaktır. Bu yüzden düzenli olarak paraziter uygulamalarını yaptırmalısın.

5-Köpeklerde  Yaralanmalar ve Eklemlerdeki ağrılara Bağlı Sürekli Yalanma Davranışı

Köpeğinin herhangi bir yerinde yara varsa ya da eklemlerinde ağrı şekilleniyorsa da sürekli derece de yalanma davranışı sergiler. Bu yaraya ya da eklemlerine uzanabildiği yer olsun ya da olmasın fark etmez. Köpeğin vücudundaki ağrıya bağlı sürekli yalanma davranışı sergileyerek endorfin mekanizmasını aktive eder. 

Endorfin peptit yapılı bir hormondur ve beynin hipofiz bezinin ön lobu tarafından sentezlenip salınır. Ne kadar çok yalanır ve ortaya endorfin salınırsa köpeğinin vücudundaki ağrıda o denli azalacaktır. Bu durumlarda yine eklemlerinin muayenesi yapılması gerekir. Sende elini vücudunda gezdirdiğinde herhangi bir bölgeye karşı aşırı tepki verdiğini görürsen hekiminle görüşmeni tavsiye ederim. Muhtemelen bir ağrı söz konusu olabilir.

Pati dostum, Bu gün sana köpeklerin kendisini aşırı derecede yalamasına neden olabilecek 5 nedenden bahsettim. Diğer pati dostlarında yararlanması için videomu paylaşırsan sevinirim. Kendine iyi bak. Hoşça kal..

Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar