Tavuk Evcil Hayvanlara Zararlı Mıdır?

Evcil Hayvanlara Tavuk Ve Tavuk Ürünleri Zararlı Mıdır?

Kedi ya da köpekler için tavuk zararlı mıdır? Derisi, ciğeri ya da eti onlar için alerjik midir? 

Pati dostum, merhaba, hoş geldin. İlk defa kedi ya da köpek bakacaksan ve nasıl beslemen gerektiğini de bilmiyorsan tavuk eti efsanesinin içine düşmeden beni dinlemelisin. Yoksa kulağını onlara çevirirsen tavuk etinin, derisinin ya da ciğerinin uyuz yapmasından tut da alerjik olduğuna kadar bir çok şey duyarsın.Görülen her kaşınma davranışını uyuzla eşleştiren bu tavsiyeciden hemen uzaklaşman kedi ya da köpeğinin sağlığı için yerinde olacaktır. 

Yoksa sende o ağa sende düşersin ve bana şöyle bir soru sorarsın:

Hocam, ilk defa köpek besleyeceğim. Royal canin marka yetişkin köpek maması aldım. İçeriğinde kurutulmuş kümes hayvanları proteinleri yazıyor. Bu kümes hayvanlarının içine tavuk da giriyordur. Bir çok sitede tavuğun zararlı olduğu söyleniyor. Mamayı kullanmayım mı?  (Feride Hanımın Sorusu)

Sen de bu ağa düşmemek için lütfen beni dinle. Dostum, şayet söylenenler gibi bir durum söz konusu ise neden royal canin, orijen ya da acana gibi firmalar hala tavuklu mama üretiyorlar ki? Senin evcil hayvanını öldürme niyeti mi taşıyorlar ? Ya da ticaretlerine kendi elleriyle balta vurmak istiyor olabilirler mi? Akıllara ziyan!

Tavuklu Mamanın Alerjik Olduğu Bazı Köpek Irkları

Tamam bazı deri hassasiyetine yatkın köpekler ya da kediler vardır. Onlar uzun süre tavuklu mama tüketirse strese girebilir ya da alerjik bir durum şekillenebilir. Fakat bunu size veteriner hekiminiz söylemelidir. Örneğin sana deri hassasiyetine sahip bir kaç köpek ırkı söyleyeyim: alman kurtları, cocker spaniel ırkı köpekler, dalmaçyalı köpekler, labradorlar ve beyaz renge sahip olan köpekler (açık renge sahip köpek ırkları). Bu köpeklerin deri hassasiyetleri vardır ve dikkat edilmesi gerekir. Ama bunlara alerjiyi oluşturan , kıl dökülmesine sebep olan faktör sadece tavuk içerikli mamalar değildir.

Uzun Süre Tek Yönlü Beslemek Kedi Ve Köpekleri Strese Sokar!

Uzun süre tek yönlü beslemek de dostunu strese sokar. Ve buna bağlı alerjik reaksiyonlar şekillenir. Bu yüzden farklı mamalara kademeli olarak geçişler yapılmalı, kedi ya da köpeğinin Vitamin ve mineral ihtiyacı tamamlanmalıdır.

Pati dostum; tavuk kolay ulaşılabilen, ucuz ama kaliteli hayvansal protein kaynağıdır. O yüzden hemen tavuktan vaz geçmemelisin. Neden kaliteli bir hayvansal gıdayı ekonomik fiyata almayasın?!

Kedi Ve Köpek Beslemede Dikkat Edilecek Konu:

Unutmadan ; Açık satılan mamaların raf ömrünü bilemezsin, sıcakta ne kadar bekletildiğini ve herhangi bir kokuşmanın olup olmadığını da anlayamazsın. Böyle durumlarda tavuğun çabuk bozulan bir yapısı vardır. Evcil hayvanının sağlığı için lütfen bunlardan uzak dur. Ve veteriner hekim tavsiyeleri al.

Kendine iyi bak. Hoşça kal. Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar