Ankara Kedisi Yumurta Yer Mi?

Kedilere Yumurta Verilir Mi?

Kısırlaştırılmış ankara kedisi yumurta yer mi?

Yumurta kedilere zararlı mıdır?

Yumurtayı en yararlı halde nasıl yedirirsiniz?

Tüm bu soruların cevabı bu videoda..

Merhaba pati dostum, hoş geldin. Sevimli ve yaramaz tatlı kedilerimizle alakalı çok önemli bir soru aldım ve bu soruya verdiğim cevabı seninle paylaşmak istedim. Gebe kedilere ya da kısırlaştırılmış kedilere yumurta verilir mi verilmez mi? verilirse en yararlı halde nasıl verilir bu konulara değineceğim.Aşağıda gördüğün soru Nazan hanımın sorusu, ilk önce sorusunu okuyalım sonra sana kedisini göstereceğim:Çiğ yumurtaya bayılan yaramaz kedimiz bu. İsmi muezza. 15 aylık ve 1 aydır da gebe. Çiğ yumurtaya bayılıyor bayılmasına ama Nazan hanım endişeli. Çok yemesi yavruya ya da kendisine dokunur mu?

Pati dostum, çiğ yumurta ya da pişmiş yumurta mükemmel bir enerji deposudur. Gebe kedinin ihtiyacını hissettiği tüm vitamin ve mineralleri içerir. Gebelikte enerji açığı iki katına çıkan müezza da bu dönemde sağlıklı beslenebilmek için yumurtayı tercih ediyor ve gayet normal. Fakat çiğ yumurtada bizim bazı endişe duyduğumuz kısımlar var. Örneğin, salmonella ve e. coli dediğimiz bulaşıcı bakteriyel hastalıklara yakalanma riski taşır. Yine çiğ yumurtanın özellikle beyazının sindirimi güçtür, kedinizi fazlası zehirleyebilir ve mide rahatsızlıkları çekebilir. Bu yüzden haşlanmış olan yumurtayı tercih etmek en sağlıklı yoldur.

Peki haşlanmış yumurta nasıl hazırlanır?

Dostum, yumurtayı pişirmek demek bir kabın içerisine yumurtayı koyup  ateşte bekletmek demek değildir. Kısık ateşte mi, yüksek ateşte mi pişireceksin, kaç dakika bekleteceksin, ve kaç santigrat dereceye kadar ısıtmalısın bunları da bilmen gerekir.

Çünkü yüksek ateşte pişirilen yumurtanın, tereyağıyla pişirilen yumurtanın ya da omlet haline getirilen yumurtanın sindirimi kısık ateşte pişirilen yumurtaya göre daha güçtür. Haşlayacaksın! Fakat kısık ateşte, 6 dakika bekleyerek haşlayacaksın. Yapılan araştırmalar kısık ateşte , 60 cantgrat dereceye kadar 6 dakika pişirilen yumurtanın en sağlıklı olduğunu söylüyor. Söylediğim şekilde pişirilen yumurtanın vitamin ve mineralleri kaybolmaz ayrıca sindirimi de en kolay hale gelir.

Buraya kadar adım adım yumurtadan nasıl, en güzel bir şekilde yararlanabileceğimizden bahsettim. Peki yumurta bayat olursa vitamin ve minerallerden yararlanılabilir mi?

Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Tabi ki de hayır. Bunun için aldığınız yumurtanın etiketlenme tarihine mutlaka bakın. 1 aylık raf ömrünün olduğu söylense de ben 10 gün geçtikten sonra yumurtanın kullanılmasını tercih etmiyorum. Peki etiket tarihini hatırlamadığın bir yumurta var ve tazeliğinden şüphe ediyorsan ne yapman gerekir.

Dostum, bunun için aslında yapabileceğin çok basit 2 yol var. 1.si tuzlu su testi, 2.si ise kırıp içeriğine bakmak. Zaten herhangi bir kokuşma varsa onun bayat olduğunu çok rahat anlarsın.

yüzde 8lik ve yüzde 11 lik iki tane tuzlu su çözeltisi hazırlarsın. Yumurtayı bunun içerisine attığında Şayet ikisinde de dibe çöküyorsa yumurta çok kalitelidir. yuzde 8 likte çöküyor 11 likte çökmüyorsa yine kalitelidir fakat yavaş yavaş kalitesi azalıyordur demektir. Fakat buraya kadar bayatlamış olduğunu düşünmezsin. hazırladığın yüzde 8 lik tuzlu çözeltinin ortasında ya da üstünde duruyorsa o yumurta bayat demektir ve kullanılmaması gerekir.

Yine kırdığında da yumurtanın bayat olup olmadığını anlayabilirsin. Ak dediğimiz beyaz kısım şayet sarısı ile iç içe geçmişse yani bir birine karışmışsa, ya da beyaz olan kısım iyice sulanmış üzerinde kabarcıklar şekillenmişse o yumurta bayattır. Kırdığınızda hava boşluğunun oluşması da o yumurtanın bayatlamaya gittiğinin başka bir göstergesidir.

Neyse buraya kadar ev hanımlarına ücretsiz, pratik tariflerden bahsettik :) 

Şimdi sana kısırlaştırılmış bir ankara kedisi göstermek istiyorum. 


İsmi köpük. Beni takip edenler köpüğü hatırlar. Çünkü Ankara kedisi ile ilgili video hazırlarken köpüğe de yer vermiştim. 

Kısır Ankara Kedisi Yumurta Yer Mi?

Köpük kısırlaştırılmış olduğu için harici gıdalar onu obeziteye götürebilir. Enerji ihtiyacı gebe ya da yavru bir kedinin çok altındadır. Fakat yumurtanın beyazından, sarısından ya da kabuğundan da yararlansın istiyoruz. Obesite olmadan mümkün mü?

Tabi ki de mümkün. Obesiteye neden olan şey ihtiyacının üzerinde alınan enerjidir. Bu enerji atılamazsa obezite baş gösterir. Sen kedinin enerji ihtiyacını veteriner hekimine hesaplattırıp günlük alması gerektiği enerjiyi bilirsen mamayı kısıp böyle kaliteli gıdalar vermende hiç bir sakınca olmaz.

Dostum; kedilerin enerji ihtiyaçları, yaşlarına, aktivite durumuna, gebe olmasına ya da yavru olmasına göre değişir. Sana erişkin bir kedinin pratik enerji ihtiyacını kabaca nasıl hesaplayabilirsin bunun formülünü vereyim:''Kedinin Ağırlığı * 30 + 70 günlük ihitiyacı olan enerji miktarı.''

Örneğin 4 kilo olan ankara kedisine sahipsin, 4*30+70:190 kcal günlük enerjiye ihtiyacı var demektir. Yine ara ara kedinizi tartmanız kilosundaki değişimleri fark etme noktasında önemli bir kriterdir.

Dostum, Bugün pati dostuna yumurtayı en faydalı halde nasıl yedirirsin bunu konuştuk. Talep olursa yumurtanın faydalarından da bahsedebilirim. Videolarımızın tüm pati dostlarına faydalı olması için paylaşmayı unutma. Kal sağlıcakla.

Veteriner Hekim Abdullah ŞAH

Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar